niktarabar
14 بهمن 1401 - 11:39

امیرعبداللهیان در مقصد دوم سفرش به آمریکای لاتین وارد کاراکاس شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مقصد دوم سفرش به آمریکای لاتین و پس از سفر به نیکاراگوئه وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به نیکاراگوئه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات نیکاراگوئه به ماناگوآ سفر کرده بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با مقامات این کشور در ادامه سفرش به آمریکای لاتین دقایقی قبل (بامداد جمعه به وقت محلی) وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد.

وزیر امور خارجه در بدو‌ ورود به کاراکاس مورد استقبال رامون بلاسکسز وزیر حمل و نقل و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور قرار گرفت.

وی در سفرش به نیکاراگوئه «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه، «دنیس مونکادا» وزیر خارجه و دیگر مقامات دیدار و گفت‌وگو کرد. وی قرار است در ونزوئلا نیز با مقامات عالیرتبه این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی شامگاه شنبه ۱۷ دی ماه در تماس تلفنی با «ایوان جیل پینتو» انتصاب وی به عنوان وزیر امور خارجه جدید ونزوئلا را تبریک گفت و در خصوص موضوعات مورد اهتمام دو کشور با وی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد با همکاری و تلاش دو طرف، شاهد گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در همه زمینه‌ها باشیم. وزیر امور خارجه جدید ونزوئلا نیز در این گفت‌وگو ضمن تشکر از تبریک امیرعبداللهیان، ایران و ونزوئلا را دو شریک مهم در عرصه بین‌المللی خواند.وی از برگزاری موفق کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ابراز خرسندی کرد.

امیرعبداللهیان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز با «کارلوس فاریا» وزیر خارجه سابق ونزوئلا دیدار و ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، سفر اخیر نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران را مهم‌ خواند. وزیر خارجه ونزوئلا نیز، بر عزم و اراده رهبری کشور متبوعش برای توسعه مناسبات با ایران و لزوم افزایش سطح تماس‌ها و سفر مقامات عالی دو کشور تأکید کرد.

گفتنی است، نخستین سفر نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به تهران در دولت سیزدهم بعدازظهر جمعه ۲۰ خرداد ماه انجام و در این سفر سند همکاری‌های جامع راهبردی ۲۰ ساله بین ایران و ونزوئلا امضا شد.

به گزارش خبرنگار فارس، مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عیسی کاملی دستیار وزیر ور مدیرکل آمریکا، علی چگنی مدیرکل دفتر دیپلماسی اقتصاد مقاومتی، عبدالله نکونام قدیری معاون سخنگو و مدیرکل دیپلماسی رسانه‌ای، مجتبی بنی اسدزاده دستیار وزیر در امور اجرایی و رضا نظرآهاری مشاور وزیر حسین امیرعبداللهیان را در این سفر همراهی می‌کنند.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به آمریکای لاتین پس از تصدی وزارت امور خارجه است. او در دیدار با همتای نیکاراگوئه‌ای خود گفت: در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن دولت جمهوری اسلامی ایران نگاه به آمریکای لاتین و دوستان و متحدان ما در این بخش از جهان مورد توجه جدی ماست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از این هم سفری به موریتانی داشت و با رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016547